webbanner02.jpg

CSFD Sam Firstenberg, Czech
Home | The Movies | Biography | Interviews | Stories | Reviews | Posters from the 80s | Posters from A. Ninja | Posters from the 90s | Posters from 2000s | Hot News | Photo Gallery | Contact Us

This Interview is in Czech no translation available

Sam as Gahandy.jpgSam Firstenberg



nar. 13.03.1950


 

Polsko


BIOGRAFIE:

Král akčního béčka, kterého u nás i ve světě nejvíce proslavila klasika polistopadového videotrhu AMERICKÝ NINJA Sam Firstenberg, se narodil 13. 3. 1950 jako Schmulik Firstenberg v rychle řídnoucí židovské komunitě v poválečném Polsku. Odsud se s rodiči o několik let později odstěhovali do Spojených států, kde Schmulik přijal jméno Sam a nastoupil filmová studia na Loyola Marymount University v Los Angeles. Ještě na škole začal pracovat jako děvečka pro všechno v proslulé fabrice na levná akční béčka CANNON FILMS legendárního izraelského filmového producenta Menahema Golana a jeho společníka (a bratrance) Yorama Globuse. Postupně se vyšplhal na asistenta produkce a posléze i režie a zatímco běhal po place s kafi a koštětem, natočil si i několik kraťasů (SIMPATYA BISHVIEL KELEV). Výrazněji na sebe upozornil až svým prvním celovečerním filmem, sociálním dramatem ONE MORE CHANCE (1983), které vyhrálo na filmovém festivalu v Chicagu.

„Než mi v CANNONU nabídli režii NINJOVY POMSTY, v životě jsem slovo ninja neslyšel. Byl jsem ale mladý, dychtivý a nechtěl pustit takovou příležitost a tak jsem je nechal myslet si, že vím o ninjích úplně všechno. Hvězda filmu Sho Kosugi mě pak vzal pod svoje ochranná křídla a dodatečně mě do celé látky hluboce zasvětil.“

Ve stejném roce se mu konečně rozhodli dát šanci i jeho zaměstnavatelé a svěřili mu režii NINJOVY POMSTY (1983), volného pokračování o dva roky staršího Golanova snímku NINJA PŘICHÁZÍ, který vyvolal hotovou ninjovskou mánii. Jedním z hlavních důvodů úspěchu filmu i jeho pokračování bylo, že poprvé představil americkým fanouškům filmů o bojových umění asijského bijce Sho Kosugiho. Kosugi vrhající šurikeny, foukající otrávené šipky, chytající šípy holýma rukama i zuby a ohánějící se katanou byl pro ně doslova zjevením, které na působilo podstatně důvěryhodněji než tradiční domácí kopáči jako byla jiná cannonovská hvězda, Chuck Norris. V prvním filmu ztvárnil Kosugi zatím pouze protihráče podstatně méně ohebného ale slavnějšího Franca Nera, nicméně v druhém už hrál titulní kladnou roli a záporařil pro změnu americký herec. Že to byla dobrá volba ukázaly největší tržby ze všech, nakonec celkem tří dílů.

„NINJOVA NADVLÁDA je bezpochyby ten nejpodivnější ninja film všech dob a zároveň jediný s ženou coby ninjou.“

Jelikož filozofií Cannonu bylo chrlit sequely jeden za druhým, už v následujícím roce Firstenberg na oba úspěšné snímky navázal neméně nadšeně přijatým třetím dílem NINJOVA NADVLÁDA (1984), opět s Kosugim v hlavní roli. V roli ženy posedlé duchem zlého ninji mu tentokrát sekundovala tanečnice Lucinda Dickey, kterou Firstenberg obsadil i do svého dalšího, pro něj poněkud netypického snímku natočeného ještě ten rok. Bylo jím pokračování kultovního hudebního filmu pro mládež BREAKIN´ vezoucího se na dobové break dance horečce, nazvané BREAKIN´ 2: ELECTRIC BOOGALOO. Po uvedení filmu přešel výraz „electric boogaloo“ do hovorové mluvy jako označení pro „každý pitomý sequel.“

„Michael Dudikoff byl s tím jeho rebelským přístupem a la James Dean v AMERICKÉM NINJOVI dokonalým idolem pro mládež. AMERICKÉHO NINJU také řadím k mým nejoblíbenějším kouskům, právě kvůli jeho nepřizpůsobivému hrdinovi, šťavnatým záporákům a nevinné milostné zápletce.“

A pak už přišel Firstenbergův opus magnum a od jeho celovečerního debutu první film, který nebyl sequelem, a sice AMERICKÝ NINJA (1985). Ohlas prvních tří ninja filmů CANNONU přesvědčil Golana s Globusem o nutnosti vypustit na světlo další ninjovskou sérii. Kosugiho s jeho strhaným xichtem v ní nahradil bývalý pánský model Michael Dudikoff, který se mimochodem mihl už v NINJA PŘICHÁZÍ, ale nedotáhl to tam ani do titulků. Dudikoffa film přes noc proslavil a udělal z něj vycházející akční hvězdu cannonovské akční B-produkce. S Firstenbergem se pak sešli na place ještě dvakrát, u druhého AMERICKÉHO NINJI (1987) a solidního survivalu SÍLA POMSTY (1986). Obecně se má zato, že Firstenberg má na svědomí nejlepší filmy v Dudikoffově filmografii.

"David Bradley přitahoval ženy jako magnet. Něco takového jsem nikdy neviděl. Do jakéhokoli baru jsme šli, on z něj vždycky odcházel zavěšený do dvou holek. Natočili jsme po jednom filmu v Africe, na Filipínách a v Izraeli a on si tam pokaždé našel nějakou babu."

Následoval zapomenutý televizní akčňák RIVERBEND (1989) s Dudikoffovým černošským parťákem z AMERICKÉHO NINJI Stevem Jamesem a třetí, nejslabší díl jiné populární série CANNONU a sice DELTA FORCE (1991), již bez Chucka Norrise. Firstenberg pak zahájil plodnou spolupráci s novou vycházející akční hvězdou, Davidem Bradleym, který po druhém díle nahradil Dudikoffa v AMERICKÉM NINJOVI (oba se spolu objevili ve čtyřce).Výsledkem byly snímky AMERICKÝ SAMURAJ (1992), BOJOVNÍCI KRVE (1993) a CYBORG COP I. (1993) a II. (1994), přičemž posledními dvěma Firstenberg přešel od v roce 1989 zkrachovalého CANNONU pod křídla „CANNONU 90. let“, společnosti NU IMAGE. Ta od roku 1993 zásobuje videotrh snímky jako jsou pokračování LOVCE STÍNů, série OPERACE DELTA FORCE (nezaměňovat s cannonovskou klasikou DELTA FORCE) nebo nověji všemi těmi KROKODÝLI, SPIDERS, OCTOPUSY, SHARK ATTACKY a také hrůznými videopočiny Jeana-Claudea van Dammea a Stevena Seagala.

„Jednou ve tři ráno zazvonil telefon a hlas ve sluchátku se mě zeptal, jestli jsem ten Sam Firstenberg, co natočil MCCINSEYHO OSTROV s Hulkem Hoganem. Ten film byla hrozná ptákovina, která nedávala žádný smysl a nějací zhulákaní vysokoškolští studenti, kteří film právě viděli na kabelovce mi zavolali, aby mi řekli, že se jim hrozně líbil.“

Pro NEW IMAGE pak Firstenberg natočil ještě několik perel jako zmíněnou OPERACI DELTA FORCE (1997, akčňák FALEŠNÝ ÚNOS (2000) a otřesný céčkový horor SPIDERS II: BREEDING GROUND (2001). Mimoto režíroval v jiných produkcích např. akční komedii s Hulkem Hoganem MCCINSEYHO OSTROV (1998) či thriller ZÁKEŘNÝ LÉK (2004), kde se opět po letech sešel s Michaelem Dudikoffem. Jeho zatím posledním počinem je kuriózní sci-fi snímek THE INTERPLANETARY SURPLUS MALE AND AMAZON WOMEN OF OUTER SPACE (2003), jež je zajímavý tím, že část natočeného materiálu pochází ze ztraceného nedokončeného filmu Eda Wooda AMAZON WOMEN OF OUTER SPACE, který Firstenberg takto za mistra dokončil.

 

Josef Blažek

 

Oficiální a fandovské weby:
mhtml:file://C:\Users\Sam\Documents\Shmulik's%20Folders\Interviews\CSFD%20Sam%20Firstenberg,%20Josef%20Blazek.mht!file:///C:\Users\Iris\Documents\Shmulik's%20Folders\Interviews\CSFD%20Sam%20Firstenberg_files\bod.gif
Samfirstenberg.com (oficiální web)

- Back to Interviews -